wczasy, wakacje, urlop
28 September 2010r.
CHAŁUPY. Wieś ta powstała po likwidacji twierdzy władysławowskiej. Po raz pierwszy występuje ona w aktach urzędowych z roku 1678 z okazji przekazania przez Gdańsk starostwa puckiego Koronie Polskiej. Pierwotnie wieś nazywała się Budziszewo, a potem Ceynowo od powtarzających się w tym rejonie nazwisk rodów rybackich. W roku 1772 w Chałupach było 11 mieszkań, w których między innymi mieszkało pięciu rybaków o nazwisku Ceynowa. Wszyscy mieszkańcy byli wolni i wieś nazywano "wsią szlachecką". Nazwy tej używają starzy Kaszubi między sobą jeszcze do dzisiaj, twierdząc, że nazwa dzisiejsza jest dla nich uwłaczająca, jako że wieś jest obecnie schludna i zamożna.
28 September 2010r.
Kuźnica. W roku 1663 w miejscu dzisiejszej wsi stał tylko jeden dom. Według ksiąg podatkowych z roku 1772 w Kuźnicy było 25 rybaków, którzy posiadali 5 dużych i 5 małych sieci, a 16 z nich nazywało się Budzisz. W roku 1889 nazwisko to nosiło aż 35 rybaków na 79. W roku 1905 wieś liczyła 479 mieszkańców.
28 September 2010r.
Jastarnia -na tym małym skrawku lądu, niegdyś wyspie otoczonej wodami i niebem, założono pierwszą osadę już w IV wieku p.n.e. Fakt ten potwierdzają badania archeologiczne przeprowadzone w roku 1957. Zastanawiające jest jednak, czym trudnili się mieszkający tutaj Pra-kaszubi i z czego żyli. Nie było tutaj puszczy, w której można by zapolować, nie było tutaj żyznej ziemi, która rodziłaby owoce, nie ma tutaj nawet gliny nadającej się do lepienia garnków, których skorupy znaleźli nasi archeolodzy w trakcie prac wykopaliskowych.
28 September 2010r.
JURATA powstała w okresie międzywojennym i należało do spółki warszawskich kapitalistów. Uchodziło ono wtedy za najmodniejsze z polskich kąpielisk i najbardziej przystosowane do potrzeb letniskowych.
28 September 2010r.
Helskie zabytki. Kościół pod wezwaniem apostołów Piotra i Pawła. Najstarszą częścią są pobudowane w XIV wieku prezbiterium i zakrystia, stanowiące wówczas samodzielną kaplicę. W XV wieku kościół rozbudowano. Część dobudowana padła pastwą płomieni w roku 1572 i pozostały jedynie podłużne ściany północne i południowe.
28 September 2010r.
KASZUBI. Tak pisał o nich rosyjski historyk A. F. Hilferding, który w połowie ubiegłego stulecia zwiedził ten ciekawy zakątek naszego kraju: Resztki to wielkiego niegdyś narodu, który przez wiele stuleci umiał nieugięcie bronić swego bytu, niezawisłości, jak i swego pogaństwa wobec całego niemieckiego mocarstwa. Teraz potomkowie wojowniczego tego plemienia kryją się w piaszczystych i błotnych zakątkach, dokąd rzadko zabłądzi noga podróżnego.